A keleti szerzetességről szólt a Szerzetesi sziget
Laskay Anna 2014.12.10. 06:29
A keleti szerzetesség hagyománya és lelkisége címmel mutathatta meg értékeit egyházunk 2014. december 7-én a Szerzetesi szigeten. Ennek keretében Atanáz püspök atya a monasztikus szerzetességről, Ábel testvér a bazilita rendről beszélt.
A másfél éve indult – jezsuiták által életre hívott – sorozat célja a szerzetesi életforma reális bemutatása, a szerzetesrendek, mint élő közösségek megismertetése. A Párbeszéd Házában havonta rendezett estét egy-egy szerzetesrend tölti meg a lelkiségére leginkább jellemző programmal.
A Szerzetesi sziget december 7-ei estjén – a megszentelt élet évének első alkalmán – egyházunk rendtől függetlenül mutatta be a keleti lelkiség erejét. Kiállítással, énekekkel és beszélgetéssel jelentünk meg a Szerzetesi szigeten.
A Hajdúdorogi Egyházmegye által készített kiállítás év végéig látható a Loyola Café-ban (1085 Budapest, Horánszky utca 20.). Ebből a keleti szerzetesség Árpád-kori helyzete, a ma is jelenlévő monasztikus irányzat és a Nagy Szent Bazil rend lelkisége ismerhető meg.
Az estét a Szent László kamarakórus nyitotta. A liturgikus és népi dallamokkal imádságos alapot teremtettek a keleti lelkiségről szóló beszélgetéshez. Orosz Atanáz püspök-exarcha a Krisztus feltámadásáról elnevezett szerzetesközösség tagjaként, Szocska A. Ábel első helynök a Nagy Szent Bazil rend szerzeteseként vállalkozott a keleti lelkiség bemutatására.
Püspök atya a szerzetesség kialakulásának ismertetésekor hangsúlyozta minden keleti szerzetesség közös keleti lelkiségét. A főként fiatalokból álló hallgatóság megismerhette a görögkatolikus szerzetesség magyarországi múltját és jelenét, jellemzőit, valamint lelkiségi központjait. A szervezőkkel megegyező szándék szerint Atanáz atya és Ábel testvér is igyekezett a mindennapokban végzett feladatok ismertetésénél reális képet adni megélt szerzetességükről.
A közönség által megfogalmazott kérdések között szerepelt a szív imája, amelyre jól rárímelt püspök atya záró mondata, amelyben a Jézus imára irányította rá mindenki figyelmét. Így már nem a magyarázat, hanem a keleti lelkiségben rejlő, Jézustól érkező erő hatott a jelenlévőkre: „Uram, Jézus Krisztus, Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!”
|