Betekintés a színfalak mögé – a nyíregyházi Huszár-telep meglátogatása
Somosi Ágnes 2014.10.31. 07:20
2014. október 17.-én, pénteken a Görögkatolikus Cigány Szakkollégium hallgatói és munkatársai a TÁMOP-4.1.1.D-12/2/KONV-2012-0005 azonosítószámú projekt keretein belül, a tömbösített tanulmányi hétvégén lehetőséget kaptak arra, hogy ellátogassanak Nyíregyházára, a már sokszor emlegetett Huszár-telepi iskolába.
Kora délelőtt, a megérkezésünkkor szívélyes fogadtatásban volt részünk, az iskola igazgatónője, Halász Krisztina kávéval és aprósüteménnyel kínált minket a hosszú út után. Elfogyasztásuk közben végignézhettük a diákok rajzait, amit az éves rajzversenyre készítettek. Amint kicsengettek, az apróságok megrohamoztak minket, érdeklődő tekintettel kérdezgették, kik vagyunk, honnan jöttünk, és meddig maradunk. Mindannyian részt vehettünk velük egy tanórán, ahol megbizonyosodtunk arról, hogy milyen okos és tehetséges gyerekekkel van dolgunk. Az óra után ránk várt a megtisztelő feladat, hogy kiválasszuk a rajzverseny díjnyertes munkáit, majd a kápolnában összegyűlve sort is kerítettünk a nyeremények kiosztására a tanárok segítségével. Meglepetésként a kisdiákok is készítettek nekünk valamit, egy-egy kézzel festett dobozkában egy bibliai idézet várt ránk.
Az ebédet követően szétnéztünk a Huszár-telepen, és meghallgattuk Halász Krisztina beszámolóját az ott élő családok helyzetéről, és a gyerekek mindennapjairól. Mindenkit elgondolkodtatott az, hogy ezek az aranyos, kedves, szeretetéhes és nagyon okos kicsi gyermekek milyen szörnyűségeknek lehetnek tanúi, hogy miken kell átmenniük nap mint nap, és milyen nehéz körülmények között kell élniük, tanulniuk, felnőniük. Az iskolába visszaérve találkozhattunk a Magvető Tanoda diákjaival, és egy körbeszélgetés vette kezdetét köztük és a szakkollégisták között. A fiatalok érdeklődve hallgatták a sikertörténeteket arról, hogyan jutottak el hallgatóink az övékhez hasonló élethelyzetekből a főiskoláig, egyetemig, az önellátó életmódig és a pozitív jövőképig. A születésnapos tanodások felköszöntése és az elköszönés után még maradtunk egy kicsit, az iskola igazgatónőjével és tanáraival, valamint Langerné Victor Katalin EMMI társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár asszonnyal kezdtünk beszélgetni az intézményről, annak működéséről és létjogosultságáról, ami mindannyiunk számára jó tapasztalat volt.
Hálás köszönettel tartozunk a Huszár-telepi iskola vezetőinek, tanárainak és diákjainak a nagyszerű napért és a lehetőségért, hogy közelebbről is megismerhettük őket és a jelenlegi helyzetüket. Továbbá köszönjük a tanodás fiataloknak a tartalmas beszélgetésért, és a szakkollégistáknak az aktív részvételt, az érdeklődést és a mások felé tanúsított odafordulást és törődést.
|