„Légy Példa” KRSZH Konferencia Budapesten
Somosi Ágnes 2014.05.14. 08:04
A Miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégium hallgatói és munkatársai 2014. május 10-11-én lehetőséget kaptak arra, hogy Budapestre utazzanak, és részt vegyenek az évente megrendezésre kerülő Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat konferenciáján.
A rendezvény az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság, a Polgári Magyarországért Alapítvány és a Hanns Seidel Alapítvány támogatásával valósulhatott meg.
A találkozó a „Légy példa” - Váljunk követhetővé! címet kapta, amely sokakban indított el mély gondolatokat a cigánypasztoráció és a felzárkózás témakörében a szombat délelőtt felszólaló vendégek közül. Elsőként Balog Zoltán miniszter úr köszöntötte a résztvevőket, és kifejtette véleményét a példákról és példaképekről. Meglátása szerint a cigány fiatalok feladata, hogy saját útjukat megtalálva váljanak példaképpé környezetük számára, nem az, hogy hamis vagy elérhetetlen ideálokat kövessenek. Úgy vélte mindehhez egyetlen dologra van szükség: azt kell tennünk, ami a feladatunk, a hivatásunk, és ha mindezt jól tesszük, hiteles példái leszünk a mai modern, immár felzárkózott cigány társadalomnak.
Őt követte Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke, aki azt kérte, a fiatalok igyekezzenek jelen lenni minél több rossz helyzetű, kilátástalanságban élő közösségben, hogy a hétköznapi emberek számára is kézzel fogható, érzékelhető legyen a tanulás nyújtotta kitörési lehetőség, mely rajtuk megmutatkozik. Beszéde után Dr. Kovács Zoltán, a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár, illetve Dr. Martin Axmann, a Hanns Siedel Alapítvány igazgatójának köszöntője következett. A délutáni órákban hallhattuk továbbá a hálózatot fenntartó egyházak képviselőinek köszöntő beszédeit, amelyek a „Közösségi és személyes példaadás” címet viselték. Beszédet mondott Dr. Orosz Atanáz a Miskolci Apostoli Exarchátus püspöke is.
A nap további részében kötetlen programokon vehettek részt a hallgatók és a kísérők, közülük legtöbben a Kossuth téren megtartott miniszterelnöki eskütételt tekintették meg, vagy a belvárost derítették fel egy kisebb séta keretében. Miután mindenki visszatért a Bara Hotel konferenciatermébe, megkezdődtek a kora esti programok. Egy interaktív beszélgetésben vehettünk részt Lázár Melinda bokszolóval ás Pisont István szövetségi edzővel. Élettapasztalataikat megosztották a közönséggel, szó esett a sportról, mint kitörési és önmegvalósítási lehetőségről, az ott történő példává válásról, az évek során megtapasztalt, származásból adódó diszkriminációról. Az esti hangulatot a Szentandrássy Istvánnal, Kossuth díjas festőművészünkkel folytatott kötetlen és közvetlen eszmecsere alapozta meg. A konferenciateremben körben ülve hallgathattuk a rendkívül emberi, ugyanakkor érzékelhetően művészi lelkületű festő és tanítványa beszélgetését, szabadon tehettük fel kérdéseinket, amikre készséggel válaszoltak. A napot a Romengo zenekar koncertje és tánctanítása zárta le, ahol mindenki feloldódhatott, az egyes szakkollégiumok hallgatói megismerhették egymás, újra felszínre hozhatták a korábban megkötött barátságokat.
A vasárnap reggel egy áhítattal indult, ahol ismét előkerült a példaképek kérdése. Ezt követően egy személyes beszélgetést folytathattak a diákok Balog Zoltán miniszter úrral, aki minden kérdésre őszintén, és igen nyíltan válaszolt. A KRSZH konferencia hivatalos része egy rövid elköszönő műsorral, ajándékozással és miniszteri kézfogással zárult. A nap további részében az immár másodjára megrendezett Cigánykerék - Roma Értékek Kulturális Fesztivál. Sokszínű program várta az érdeklődőket és a hallgatókat: találkozhattunk festőművészekkel, zenészekkel, hegedűkészítő mesterekkel, csodálatos roma néptáncot láthattunk, melyet természetesen népzene is kísért, megismerhettük a népi viseleteket, ékszereket. Az este folyamán megkezdődött a gála, melyen ismét Balog Zoltán miniszter úr tartotta a nyitóbeszédet. Őt követte a 100 tagú cigányzenekar, akik szívszaggatóan gyönyörű dallamokkal örvendeztettek meg minket. Utánuk a Somnakaj roma etnoballadából hallhattunk pár részletet, végezetül Lajkó Félix és zenekara örvendeztette meg a vendégeket.
A hétvége nagyszerűen telt, mind új inspirációval, ötletekkel, érzelmekkel és tervekkel térhettünk haza, mindemellett nagyszerű barátságokra, új kapcsolatokra tehettünk szert, és azzal a tudattal gazdagodhattunk, hogy mi adjuk a példát környezetünk számára, így tehát példamutató életet kell élnünk a magunk útját járva.
Köszönettel tartozunk az Emberi Erőforrások Minisztériumának, a Felzárkózásért Felelős Államtitkárságnak és a Hanns Siedel Alapítványnak a lehetőségért, valamit minden kedves résztvevőnek, akik jelenlétükkel hozzájárultak a konferencia sikeréhez!
|