Gyermekvédelmi lelki napok – államtitkári látogatással
Polyák Imre 2014.01.19. 21:22
Szent Zotikosz Gyermekvédelmi Intézmény dolgozóinak első két lelki napjára Sajópálfalán gyűltünk össze 2014. január 17-én és 18-án.
A nemrég alakult, s január elsején átvett nevelőszülői hálózat tanácsadóival és a lakásotthonok vezetőivel és dolgozóival kiegészült közösséget köszöntötte Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár. Felszólalásában felhívta a figyelmet arra, hogy az Isten-hit és a hitélet milyen minőségi pluszt adhat a már több éve működő, de intézményesen ezeket nélkülöző gyermekvédelemnek. Ha egy jelzővel ellátott gólya útjának követése olyan fontos lehet, hogy médiában megjelenő hír lesz belőle, mennyire fontos, hogy a megfoganó, világra jövő és növekedő emberi életet óvjuk és védjük és nyomon kövessük. Az államtitkár egyszerű közvetlenséggel fogalmazta meg gondolatait.
Mindkét napot velünk töltötte Atanáz püspök atya, aki megszólalásai alkalmával frissen szerzett erdélyi tapasztalatait újra és újra felelevenítve, egyértelművé tette az új fenntartó, s a „mindeneket Fenntartó” elvárásait a nevelőkkel, és a lakásotthonokban élő gyermekekkel és fiatalokkal szemben. Együttlétünket átjárta a szeretet, a türelem és a tapintat légköre, de a fokozatosság elvének hangsúlyozása mellett megfogalmazódtak azok az alapvető tételek is, amelyben halaszthatatlanul előre kell lépnünk.
A lelkinapok szervezője Páll Miklós atya, karitász-igazgató úr, aki a két nap folyamán koordinálta az eseményeket.
Az első nap elmélkedéseit dr. Soltész János Görögkatolikus Papnevelő Intézet rektora tartotta, aki sok más mellett arról igyekezett meggyőzni a különböző vallású és világnézetű hallgatóságot, hogy „a hit által az embernek nem beszűkül, hanem kitágul, kiszélesedik a horizontja”.
A második nap előadója, dr. Vincze Krisztián Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola teológiai tanára egyik gondolatában a nevelők mindennapi tapasztalatából vont le magasabb következtetéseket. Ahogy a különböző szabályok elsőre gyakran feladatként, nyűgként jelentkeznek életünkben, s gondozottjaink életében, betartásuk mégis inkább az emberi együttélést segítik elő, ugyanúgy Isten és az Egyház, a parancsain keresztül szeretne boldoggá tenni mindannyiunkat.
Sok szó esett még az imádságról, mint személyes és közösségi életünk alapjáról. Kérjük mindenki imádságát gyermekvédelmi intézményünk vezetőiért, nevelőiért és gondozottjaiért, hogy a legelesettebbek a hit által, a szeretet légkörében élve, minden szükségest megkapjanak földi és mennyei boldogságuk eléréséhez.
|