Gyöngyszemek a gyermekek
Laskay Anna 2014.01.16. 09:29
![](portal/exarchatus/image/news/1389862682.jpg)
A Miskolci Apostoli Exarchátus által létrehozott Szent Zotikosz Gyermekvédelmi Intézmény működteti 2014. január 1-jétől Abaúj és Zemplén területén a teljes nevelőszülői hálózatot. Dolgozóik lelki napját január 17-18-án tartják Sajópálfalán, ahová Soltész Miklós államtitkár is ellátogat. Páll Miklós atyával ennek apropóján beszélgettünk.
Laskay Anna: Az oktatás után a gyermekvédelem területén vállal nagymértékű feladatot az egyházunk. Miért?
Páll Miklós: 2012 szeptemberében fogalmazódott meg először, hogy gyermekvédelmi feladatokat is vállal az exarchátus. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében él az érintett gyermekek 10 százaléka. Ha a területi arányokkal ezt összevetjük, látszik, hogy itt kétszer nagyobb a probléma az országos átlaghoz viszonyítva. Püspök atya és az exarchátus papsága is úgy látta, hogy ezen a területen mindenképpen lépni kell.
LA: Egy hosszú folyamat része az újévi hálózat-átvétel. Ezt milyen munka előzte meg?
PM: Mi magunk képeztünk nevelőszülőket. Huszonnégyen kapták meg a működési engedélyt, náluk mára 25 gyermek van. Ezt követte az állami feladatátvétel gondolata. Abaúj és Zemplén területe az a nagyság, amelyet az exarchátus felelősséggel át tud vállalni. Ez 200 nevelőszülőt és 11 lakásotthont érint, valamint 720-730 gyermeket jelent.
LA: Kik vehettek részt a nevelőszülői képzésben?
PM: A papjaink segítségével, híveink köréből toboroztunk nevelőszülőket. A jelentkezők között két szempont szerint válogattunk. Az egyik – a minden gyermekvédelmi hálózatban meglévő – környezettanulmány. A másik a pszichológiai vizsgálat volt. Igaz, lelkipásztori ajánlással jöttek, de mind a környezet, mind a személy alkalmasságát figyelembe kellett vennünk. A képzés végén kapták meg a működési engedélyt.
LA: Az, hogy saját képzésben készülhettek feladatukra a nevelőszülők, milyen többletet jelentett?
PM: A képzés anyaga megegyezett az állami képzés anyagával, viszont keresztény szellemben adtuk át mindezt, az Árpádházi Szent Piroska Szakképző Iskola oktatóinak segítségével. Így a nálunk végzettek keresztény nevelőszülőkké váltak.
LA: A gyermekvédelmi hálózat központja Tolcsva, a névadó Szent Zotikosz …![](//exarchatus.gportal.hu/portal/exarchatus/image/gallery/1389861662_77.jpg)
PM: Szent Zotikosz életéről keveset tudunk. Római származású volt. Bizáncban, Nagy Konstantin császár udvarában élt. Az ottani pestisjárvány következtében rengeteg gyerek maradt árván, akiket Szent Zotikosz maga köré gyűjtött. Árvaházakat épített számukra, s megszervezte az ellátásukat. Ő gyöngyszemeknek tekintette ezeket a gyerekeket! Arra törekszünk, hogy az Ő szellemisége nyilvánuljon meg az exarchátus gyermekvédelmi rendszerében is. Hiszen minden gyermekben meg kell látni az Isten szépségét, függetlenül attól, hogy családba született, vagy árva, vagy, hogy milyen a bőre színe.
LA: Egy saját erőből létrehozott kis nevelőszülői közösség vált nagy hálózattá. Milyen feladatokkal, kihívásokkal kell most szembenézniük?
PM: Mindig a gyermekek problémáinak, nevelési gondjainak keresztény megoldása a célunk. Fontos számunkra, hogy ne csak névtábla csere történjen az állami intézményeken, hanem a keresztény értékeket felmutatva, a szeretetünket hozzáadva, az evangéliumi örömhírt hirdetve tevékenykedjünk. Ennek a szemléletváltásnak a megvalósítása jelenleg a legnagyobb kihívás.
LA: Az exarchátusi fenntartásból származó lelki többlet megtapasztalásának első alkalma a sajópálfalai lelkigyakorlat.
PM: Ez egy lépés afelé, hogy a keresztény szellemiség megvalósuljon. Ez a lelki nap lesz az első nagy találkozás a rendszerben dolgozóknak. Mindenképpen tudatni szeretnénk velük, hogy mindenki felé szeretettel fordulunk, mindenkire számítunk. Ezek a lelki alkalmak olyanok, mint egy csapat számára az edzés. A „mérkőzésen” mi is nyerni szeretnénk, éppen ezért munkatársainkat is meg kell erősítenünk, hogy Istentől kapott küldetésüket elhivatottan teljesítsék a mindennapokban.
LA: A lelkigyakorlatra ellátogat Soltész Miklós államtitkár úr is. Az ő jelenléte mit üzenhet a gyermekvédelemben dolgozóknak?
PM: Mindenképpen megerősít minket abban a feladatban, amit mi átvettünk, a dolgozóink pedig vállaltak.
LA: Hogyha valaki szeretné segíteni a munkájukat, hogyan teheti meg?
PM: Mindenki tud valamilyen szinten segíteni! Az idősektől mindig azt kérem, hogy imádkozzanak azért, hogy a munkánkat Istennek tetsző módon végezzük. A tehetősebbek juttassanak a javaikból. Akik feladatot vállalnának, akár önkéntesként, akár nevelőszülőként is bekapcsolódhatnak. Keressék Lónárt Attila igazgatót! Telefonszámunk: (47) 384-005. Bízom benne, hogy mindenki megtalálja azt az utat, amivel a jó szándékát felénk érvényesítheti!
|