Október 17-20. között mintegy harminc európai keleti rítusú katolikus püspök tartott találkozót Kassán, az európai kultúra 2013-as fővárosában, Mgr. Milan Chautur, Kassa püspöke (a keleti hagyományban eparchája) meghívására. A rendezvényről szóló korábbi cikkünket itt olvashatják.
A találkozó során – a hit évére külön is utalva – a püspökök közösen kívánták megvallani hitüket: együtt mondták el a Boldog II. János Pál Slavorum Apostolienciklikájában olvasható hitvallást. A szívélyes, baráti légkörű találkozót imádságos percek és a Szent Liturgia napi ünneplése tette gazdagabbá. A gondosan előkészített liturgiák, amelyeken mindig sokan vettek részt, biztosították, hogy a találkozón elhangzott szavak megélt valóság kifejezői is legyenek.
A 2014-es találkozó helyszíne Lemberg (Lviv), időpontja pedig október 23-26. lesz, abból az alkalomból, hogy Ukrajnában 25 éve vált törvényileg elismertté a Görögkatolikus Egyház.
Az európai keleti rítusú katolikus püspökök üzenete
Az európai keleti rítusú katolikus püspökök – akik a CCEE védnöksége alatt éves találkozójukra gyűltek össze Kassán, az európai kultúra 2013-as fővárosában, a helyi görögkatolikus eparcha meghívására, abból az alkalomból, hogy Szent Cirill és Metód 1150 éve érkezett a szláv népek közé – a kultúra evangelizációjának témáját vizsgálták, felidézték a két görög testvér szent evangelizáló küldetését, és megfontolták, milyen kihívásokkal kell helyi szinten szembenézniük európai egyházaiknak.
Találkozójuk végén a püspökök a remény, a jótékonyság és a szeretet ezen üzenetével kívánnak fordulni a hívekhez és minden jó szándékú emberhez.
Ismételten megerősítjük és felelevenítjük Európa keresztény gyökereit, mivel mélységes meggyőződésünk, hogy Szent Cirill és Metód üzenete időszerű. Egy olyan civilizáció, egy olyan európai kultúra, amelyből kiirtják Krisztus üdvösséget termő evangéliumát, nem lesz képes erős emberi társadalmat építeni, amely etikai, morális értékeken nyugszik és a családon alapszik, amely garantálja a népek közötti igazságosságot és békét. Az Isten nélküli kultúra kétségbeesésbe és halálba taszítja az embert. Mi az élet és a remény kultúráját szorgalmazzuk: olyan kultúrát, amely az emberi személyt minden vonatkozásával együtt felöleli, amely testvériséget, szeretetet, barátságot, szolidaritást teremt, különösen a szegények, a bevándorlók és az elhagyatottak irányába. A kultúra, amely méltó a nevéhez, imádja Istent, azt az Istent, aki szereti az emberiséget és minden egyes embert, akikért életét adta és dicsőséges föltámadása által legyőzte a halált.
Jól ismerjük népeink nehézségeit, az európai földrészen és a világon végigsöprő válságot, a terrorizmust és a különféle fegyveres konfliktusokat, a politikai küzdelmeket és a rasszizmust. A válság nem csupán gazdasági, hanem mindenekelőtt lelki. Nekünk, keresztényeknek, görögkatolikus identitásunkban az a hivatásunk, hogy még hitelesebb tanúi legyünk atyáink gazdag örökségének, amelyet oly sok lelkipásztorunk és testvérünk vértanúsága igazol.
Örömmel és lelkesen akarjuk Isten szeretetének örömhírét hirdetni mindenkinek. Szükségünk van Istenre, hogy újra megtaláljuk földi létünk értelmét. Senki sem hordozhatja keresztjét egyedül, csakis Istennel és testvéreivel együtt. Újra meg kívánjuk tehát erősíteni, hogy Krisztus nincs távol ügyeinktől. Kéri, hogy bízzunk benne. Az élet dolgaiban benne találjuk meg a Sziklát, akire építhetünk.
A feltámadt Krisztus élő megtapasztalásából fakadt a keresztények európai kultúrát építő elkötelezettsége. Mi, európai keleti rítusú katolikus püspökök – ma éppúgy, mint tegnap – megerősítjük jó szándékunkat, hogy együtt kívánunk működni a találkozás és a párbeszéd kultúrájának építésében, melynek alapja az igazság, a szabadság, az igazságosság, a tisztelet és a tolerancia.
Európai vonatkozásban keleti katolikus közösségeinket és minden hívő embert személyesen arra hív meg az isteni Gondviselés, hogy folytassák Szent Cirill és Metód evangelizáló küldetését, s így elérjék a szükséges belső megújulást és a II. Vatikáni Zsinat által kívánt szisztematikus fejlődést. Gazdag hagyományunk ily módon nem csodálatra és megemlékezésre méltó emlékmű, hanem az élet forrása lesz, amely meggyógyíthatja a mindinkább szekularizálódó és a kereszténységtől eltávolodó európai kultúrát.
Találkozónk során aggodalommal tekintettünk keresztény testvéreink és a hívők drámai, szenvedéssel teli helyzetére a Közel-Keleten, elsősorban Szíriában. A Szentatyával és a helyi püspökökkel egységben imádkozunk azért, hogy határozottabban induljanak el a párbeszéd útján, s hogy az imához igazságosságon és a különféle vallási közösségek iránti tiszteleten alapuló politikai döntések társuljanak, amelyek azonnali tűzszünetet, az erőszak minden formájának megszűnését és az országban a háborút fenntartó, hajón érkező fegyverszállítmányok leállítását eredményezi.
Isten Anyja, valamint Szent Cirill és Metód közbenjárására kérjük Urunkat, adjon békét a földrész minden népének.
CCEE/Magyar Kurír