Görögkatolikus Szakolégiumunk hallgatói a Parlamentben
MTI 2013.09.27. 09:48
[Kormányzat] 2013.09.26 14:38
Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerint a roma értelmiségieknek nagy számban kellene olyan életutat választaniuk, amely példaképként szolgál közösségük többi tagjának. A konfliktusok kezelését egymás kölcsönös elfogadása teszi lehetségessé. A házelnök erről csütörtökön a Parlamentben beszélt, amikor az öt keresztény roma szakkollégium hallgatóit és tanárait fogadta.
Kövér László a diákok kérdéseire válaszolva kifejtette, jelenleg a teljes roma közösség egy-százalékának van felsőfokú végzettsége, és még 'sok víznek kell lefolynia a Dunán' ahhoz, hogy legalább tíz százalékra javuljon ez az arány. A fejlődés egyik alapfeltételének nevezte egy követendő minta létrejöttét, amihez szerinte sok segítséget nyújtanak a szakkollégiumok, ahol példaadásra tanítják a hallgatókat.
Az Országgyűlés elnöke tévútnak nevezte azon roma jogvédők gyakorlatát, akik szerinte a konfliktuskeltésben érdekeltek, és a többséget hibáztatják a cigányság minden problémájáért. Kövér László ezért arra kérte a hallgatókat, hogy keresztény szemléletben, a kölcsönös szeretet és elfogadás útján próbálják megoldani a felmerülő gondokat.
A kormánypárti politikus szólt arról is, hogy bár a többség szemében egységesnek tűnhet, a cigányság valójában sokrétű közösség, amelyben vannak tradicionálisan integráltabb csoportok, de olyanok is, amelyek integrációja reménytelennek tűnik. Kövér László szerint a kormány alapvetően éppen az utóbbi réteg miatt tette három éves kortól kötelezővé az óvodába járást, hogy ezzel is próbáljon minden gyermeket beilleszteni a társadalomba.
A házelnök válaszaiban kitért saját szakkollégiumi élményeire is, és emlékeztetett, hogy idén ünneplik a Bibó Szakkollégium fennállásának harmincadik évfordulóját, amely nélkül szerinte sem a Fidesz nem jöhetett volna létre, sem ő nem tölthetné be jelenlegi tisztségét.
A találkozón a budapesti Jezsuita Roma Kollégium és Szakkollégium, a miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégium, a debreceni református Wáli István Szakkollégium, a Magyarországi Evangélikus Egyház Roma Szakkollégiuma (Nyíregyháza) és a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium hallgatói vettek részt.
MTI
|