Quo vadis?
Boros László egyházközségi jegyző, Hidasnémeti 2013.06.20. 16:45
Merre tovább…? Merre tovább a fiatalok nevelésében, a fiatalok egymás közötti kapcsolataiban, családi, társadalmi életükben?
Ezeket a mély társadalmi, morális kérdéseket próbálta feldolgozni könnyedebb formában, a Garadnai Görög Katolikus Egyházközség a helyi viszonyok, sajátosságok figyelembe vételével. Erre – a fíliák helyszíneit és lakosait is bevonva – egy rendezvénysorozatot szervezett három alkalommal három helyszínen.
Az első program Hidasnémetiben volt megtartva, ahol a házasság és a család értékének felmutatása, jellemzően családok közösségi együttléte és összefogása, a nemzedékek közötti együttműködés ösztönzése, családokat támogató társadalmi környezet kialakítása, közösségi háló megerősítése és helyi szövetségek létrehozása volt a téma. Előadója Homa János, az Egri Főegyházmegye által kiadott Egyházmegyei Hírek felelős szerkesztője, az Érseki Szent József Kollégium igazgatója volt, aki a családi életből vett példákkal, személyes információkkal tette vonzóbbá előadását. Az előadást „családi fellépés” színesítette, Buchala István és kislánya zenés műsorral egészítette ki a programot, majd oldott nosztalgia-beszélgetés következett.
A második program Molnár-Gál Béla római katolikus diakónus (Edelény) és társai zenés, képes bemutatkozása volt a hernádvécsei római katolikus templomban „A balajti katolikus roma közösség élete” címmel. Az előadás, a műsor, a résztvevők szívből jövő hitvallása célt, példát mutatott, hogy egyszerű emberek, egyszerű és szerény anyagi körülmények között mit tudnak felépíteni, működtetni hittel, közösségben összefogva, ezek milyen hatást értek el személyes, családi, közösségi életükben, gyermekeik fejlődésében. Itt Kis Anett gitáros egyházzenei előadása és énektanítása tette teljessé a programot. A nagy számú érdeklődő azzal távozott, hogy ezen a napon kaptak. Lelki töltődést, célt, hitet, reményt.
A harmadik, záró programnap nagyobb lélegzetvétellel, hosszabb időtartamban Garadnán zajlott. Köre az egészséges életmód, a testi és lelki egészség, az „egészséges családi élet” volt. dr. Lukács Miklós a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház belgyógyász főorvosa „Egészséges életmód - keresztény szemmel” címmel tartott érdekes tájékoztatást korunk reklám- és marketingorientált vásárlásösztönző, nemegyszer egészségügyi kockázatokkal járó gyógyszer és élelmiszer fogyasztásáról, hívta fel a figyelmet a tudatos fogyasztás, „természetes élet” kialakítására. dr. Bazsó György – Garadnán és környékén működő – családorvos pedig ezeket a helyi viszonyokra ültetetten mutatta be, és válaszolt az előre feltett kérdésekre. A lelki egészségről, az „egészséges” viselkedési normákról, nevelésről dr. Orosz Atanáz, a Miskolci Apostoli Exarchátus püspök-exarchája osztotta meg gondolatait és Aranyszájú Szent János intelmeit, amelyek a ma embere számára is követendőek. Az „elméletet” a „gyakorlat” a sportpályán tette teljessé ügyességi játékokkal, bemutatókkal, gyógytornával. Itt történt meg a rajz és plakátpályázat helyezettjeinek, külön díjasainak ajándékozása, de a többi pályázó is elismerésben részesült munkájáért, és egy játékos feladat eredményeként a résztvevő fiatalok egyike sem tért haza üres kézzel. A nap és a programsorozat zárásaként a miskolci Motetta együttes tartott színvonalas irodalmi, zenei ismeretbővítő és élményt adó előadást, „Zenei barangolások” címmel.
A szervezők a Nemzeti Erőforrás Minisztérium pályázati támogatásával és a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet közreműködésével, a résztvevő és szervező önkéntesek áldozatos munkájával olyan programsorozatot valósítottak meg, amelyek segítik a kitűzött cél elérését, a gyermekek, ifjúság támogatását a világban való helyes tájékozódásukban és önnevelésükben, segíti felkészülésüket a jó családi életre.
|