Hírek, aktualitások : Ahol a kisebbség több – Helyzetjelentés a miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégiumból |
Ahol a kisebbség több – Helyzetjelentés a miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégiumból
Hangácsi Zsuzsanna 2012.10.24. 12:15
Miskolctapolcáról mindenkinek a barlangfürdő, kalandpark, cikkázó mókushorda jut eszébe. Kevesen tudják, hogy az idillikus környezet ideális helyet biztosít a Görögkatolikus Cigány Szakkollégiumnak is.
Miért görögkatolikus, miért cigány és miért szakkollégium?
2011-ben a történelmi egyházak összefogtak egy közös cél érdekében, melyhez a Magyar Kormány anyagi forrást biztosít. Az országnak olyan cigány értelmiségiekre van szüksége, akik nem csak a szakmájukban érnek el sikereket, hanem a közösségben is, példát mutatva kettős identitásukkal. Megmaradni cigánynak és sikeresen válaszolni a többségi társadalom által támasztott akadályokra, kihívásokra. Megmutatni, hogy a kisebbséghez tartozás a közhiedelemmel ellentétben nem jelent hátrányt. Rajtunk múlik, képesek vagyunk-e előnyt kovácsolni belőle, egyáltalán tudatosítjuk-e, azzal, hogy plusz egy nyelvet beszélünk, plusz egy kultúrában vagyunk otthon a többségi társadalom tagjaihoz képest, semmiképpen sem vagyunk kevesebbek. Sőt. Paradox módon ennek az alapvető igazságnak a tudatosítása, naponként való megélése egyáltalán nem egyszerű feladat. Ehhez nyújt segítséget a szakkollégium.
A Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat első tanévében, tavaly ősszel a miskolci szakkollégiumnak tizenegy tagja volt, idén a számuk tizenhatra növekedett. Ebből tizenhárom cigány származású, három pedig magyar. Mindannyian a Miskolci Egyetem hallgatói vagyunk. Jómagam – egy hihetetlen hangulatú, játékos önismeretet és szórakozást biztosító bevonótáborban való részvétel után – szeptembertől vagyok tagja, azóta folyamatosan tapasztalom, hogy színes és izgalmas, jól működő csapatot alkotunk. Különböző háttérrel rendelkezünk, más a szakterületünk, érdeklődésünk, hobbink, zenei ízlésünk, temperamentumunk. A közös cél mégis összekovácsol bennünket: békében élni és ha kell, segítséget nyújtani.
A szakkollégium rengeteg lehetőséget rejt magában, és persze kötelezettségekkel is jár. Minden hónap keddjén úgynevezett spirituális modulon veszünk részt, amit általában kollégimunk igazgatója, Makkai László atya tart. Ezek az alkalmak a lelki feltöltődést, iránymutatást szolgálják. Hasznos és érdekes információkat biztosítanak a szombati alkalmak, amikor neves előadók tartanak tömbösített kurzusokat. A tavalyi év során ellátogatott a kollégiumba Timothy A. Betts, az Amerikai Nagykövetség küldötte. Részt vehetettek a máriapócsi cigánybúcsún, ahol a Liturgia immár évek óta hagyományosan magyar és cigány nyelven folyik, valamint különböző konferenciákon. Minden szakkollégista rendelkezik egy mentorral, aki segít eligazodni az egyetem világában, a tanulásási, kutatási tevékenységben. A szakkollégisták kötelező közösségi szolgálatot végeznek iskolákban, öregotthonbann. Nagy előnyt és segítséget biztosít, hogy ingyenes nyelvoktatást vehetnek igénybe. Mindennek tetejében pedig havonként folyósított ösztöndíj is jár.
Aki azt gondolja, hogy a szakkollégium csak a tanulásról és kötelezettségekről, leszabályozott programokról szól, óriási tévedésben él. A tavalyi évet Gáspár Laci koncertjével zártuk, de a felszabadult hangulathoz, közös programokhoz, szalonnasütéshez, spontán kialakult beszélgetésekhez a konyhában gyakran sokkal kevesebb is elég. Például nyitottság és egy jó kávé.
Ez a mikrotársadalom magába foglalja mindazt, amiről máshol talán álmodni sem mernek: katolikusok és protestánsok, gépészek és bölcsészek, elsőévesek és végzősök, cigányok és nem cigányok együttélését. Ahol az együttélés nem csupán egymás mellett való létezést, hanem közös örömöket és gondokat jelent. Természetesen itt is, mint minden működő, egészséges közösségben akadnak ellentétek, félreértések, konfliktusok. De ezek – ha kell, felsőbb vezetés, szakemberek bevonásával – minden esetben megoldódnak, elsimulnak.
Jó reményünk van arra, hogy ezek a fiatalok képesek lesznek kialakítni nemcsak egy öntudatos, életképes, gyökereivel tisztában levő, erősen kapaszkodó, szilárd törzsével és ágaival felfelé törő, társadalmi csoportot, hanem hidat képeznek majd százezrek putri-nyomora és saját közösségük között. A miskolci cigány szakkoli egy sziget, erődítmény A barátságos kolifalak megvédik, de el is zárják a mindennapoktól, ahol a cigány csak cigány, a kisebbség hátrány és nem érték, a lecsúszott ember lent is marad, aki nyomorba születik, sohasem törhet ki onnan. Lehet, hogy egy napon az itt felhalmozott energia, tudás, új látásmód szétfeszíti a falakat, kitörve elpusztít minden előítéletet és ellenérzést. Lehet.
Choli bácsi tartott kurzust a miskolci szakkollégistáknak
2012. szeptember 29-én Choli Daróczi József látogatott el kollégiumunkba. Nagyon jó hangulatú szombat délelőttöt töltöttünk együtt, sok hasznos információval gazdagodhattunk. Kiinduló témánk a kultúra fogalma volt, innen aztán merész ugrásokkal érintettük a történelem, társadalom, nyelv, művészet partjait is. Megismerkedtünk Choli bácsi verseivel, sőt a végén – kissé bátortalanul bár – dalra is fakadtunk. Cigány és magyar népdalokat énekeltünk a multikulturalizmus jegyében.
Choli bácsi kifejtette, hogy a magyarországi cigányok homlokán két láthatatlan aranypánt fénylik: egyik a magyar, másik a cigány identitásukat jelöli. Mindkettőre szükségük van, hogy stabil személyiségként, boldogan és a társadalom tevékeny tagjaként éljenek, akik tudják honnan jöttek és merre tartanak. Kihangsúlyozta, hogy át kell venni és be kell építeni a kultúrába az egyetemes európai értékeket – nem feledve persze a gyökereket sem. Fontos a közösség megtartó ereje, senki sem élhet teljes életet, aki nem képes közösségben gondolkodni. Elengedhetetlen, hogy a cigány értelmiségiek cigány értelmiséggé, erős társadalmi réteggé alakuljanak és családjukon belül is megéljék értékeiket.
Reméljük, Choli bácsi még sokszor ellátogat hozzánk!
Közösségszervezés. Önkormányzatiság. Cigánypasztoráció.
2012. október 13-án a szombati kulturális modul keretein belül Kissné Oláh Anita, az Emberi Erőforrás Minisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság egyházi és civil kapcsolatokért felelős munkatársa látogatott el hozzánk, közösségszervezésről, önkormányzatiságról, cigánypasztorációról beszélgettünk. Szoros együttműködésünk által kötetlen és vidám társalgás alakult ki az önkormányzatok működéséről, lehetőségeiről, politikai képviseletről, kisebbségek támogatásáról. Rávilágított arra, hogy a cigány-magyar kettős identitás megélése, a cigányok magyar társadalomba való integrálása nem csak a kisebbség feladata és érdeke, hanem ugyanúgy a többségi magyar társadalomé is. Ehhez a feladathoz, a két tábor közelebb hozásához mindenki a maga attitűdjei, ereje, tehetsége mentén járul hozzá. A kölcsönösen okozott sebek elleni megküzdési stratégiák lehetnek a rácáfolás (csak azért is megmutatom!), párbeszéd (a két álláspont egyeztetése), a másik szempont megértése, valamint a cigánypasztoráció elvei alapján a közös hit, ami összetart. A hit nyújtotta keretek közti közeledésre jó alapot biztosít az állam és történelmi egyházak szövetsége során létrejött szakkollégium is. A pasztoráció előnye, hogy formálja a cigány és magyar közösséget egyaránt.
A hasznos délelőttöt egy nagyon praktikus tanáccsal zártuk: ne csak társadalmi szinten gondolkodjunk. Nézzük meg, mit tehetünk éppen most éppen ma a környezetünkben az életünk élhetőbbé válásának érdekében.
Fényképek
|