MISKOLCI SZÉKESEGYHÁZUNK SZÁZ ÉVES
Orosz Rita 2012.09.16. 22:12
![](portal/exarchatus/image/news/1347826622.JPG)
1912. szeptember 15-én a Miskolczi Napló sorai szerint: „Vasárnap délelőtt szentelték fel nagy ünnepségek közepette a görög katholikusok új templomát a Buza-téren. Pontban 9 órakor a papság a plébánia épületébe gyűlt össze s onnan 50 koszorúslány és a környékbeli falvak 10 gondnoka kíséretében vonultak a templomhoz…”
Akkor vasárnapra esett szeptember 15. Idén, 100 évvel később: szombatra. Ugyanabban az időpontban, mint akkor, ugyancsak a parókián gyülekezett a Miskolci Apostoli Exarchatus papsága, a püspöki székházban jeles egyházi meghívottak, s együtt vonultak a templomba a 10 órakor kezdődő ünnepi Szent Liturgiára.
A püspököket, helynököket és sok-sok papot teli templom és a Xitosz kórus éneke fogadta. A hálaadáshoz tartozott Papp András helyi parókus összefoglalója a közösség múltjáról és jelenéről.
Az egyházközség az idők folyamán több egyházmegyéhez tartozott. Először a munkácsi püspökséghez. Ekkor még csak kevés görögkatolikus élt Miskolcon. A 19. század kezdetén a város görögkatolikus közössége Görömböly filiája volt. Elsőként Bacsinszky András kért engedélyt arra, hogy templomot építsen Miskolcon, azonban a kérvényt vizsgáló bizottság javaslata az volt, hogy épüljön külvárosi területen olyan templom, amelyet a római és görögkatolikus hívek közösen használnak. Ezt a javaslatot Bacsinszky András nem fogadta el. Tovább kellett keresni a megoldást. 1816-ban a Munkácsi Egyházmegyéből alakult Eperjesi Egyházmegyéhez került Miskolc, a sokasodó hívek pedig egyre erősebben adtak hangot vágyuknak: saját templomot szeretnének. 1847-ből fennmaradt levél szerint a város megkapta az építési engedélyt. Ám jött a ’48-as szabadságharc, ami elsodorta a terveket.
Maga az egyházközség 1900-ban alakult meg. Az első helyben lakó parókus Schirilla Szólon Andor nevéhez kötődik a parókia és a templom építése is.
1909. februárjában érkezett meg az a határozat, mely szerint „Miskolc városa ajándék jogcímén a kinézett templomhelyet (a Búzavásártér feletti közteret) a görög katholikus hitközség javára tulajdonba adja.” E naptól kezdve a gyűjtés folyamatos volt. Több elkészült terv közül a Városi Építési Bizottság ifj. Galter János tervei alapján javasolta az építési engedély kiadását.
Pontosan 100 évvel ezelőtt szentelték a templomot. Amikor a Szentatya, XVI. Benedek pápa Orosz Atanáz dámóci szerzetest 2011. március 5-én a Miskolci Apostoli Exarchátus püspök exarchájává nevezte ki, templomunk székesegyház lett. Azóta nap mint nap elhangzik benne az alkonyati zsolozsma is. Naponta hálát adunk őseink kitartásáért, akaratáért, áldozatáért.
Atanáz püspök atya szerint 100 éve is JEL volt ez a templom, s ma is az. Akkor a piac, ma bevásárlóközpontok forgataga veszi körül, de a torony a kereszttel a tetején ott áll a Búza téren…
A kereszttel a tetején…
A prédikációban Palánki Ferenc püspök atya azt mondta: amikor keresztet vetünk, nem bitófát rajzolunk magunkra, hanem Krisztus szeretetét tudatosítjuk! És minden liturgia után ezt a Szeretetet visszük és adjuk tovább másoknak. Felszentelt templomból visszük Krisztus szeretetét – ezzel megkezdjük a világ újraszentelését a HIT ÉVÉBEN. Kizárólag a hit a gyógyír a világra.
2012. szeptember 15. azt jelenti az ünnepségen
|