Hírek a Szakkollégiumból
Péter Mónika szakkollégiumi titkár 2012.04.23. 19:30
Segítő munkát végeztek a miskolci szakkollégisták a vasgyári általános iskolában
A miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégium tanulmányi programjának része a hallgatók segítő munkája. A segítő modul keretein belül a fiatalok a miskolci vasgyári általános iskolában végezhettek segítő tevékenységet a tanév első félévében. Többüknek annyira megtetszett ez a munka, hogy a második félévben is visszatértek az iskolába. Az oda járó gyerekek szinte mind hátrányos helyzetűek, nehéz körülmények között élő családi háttérrel. Örömmel fogadták a szakkollégistákat, hamar kötődés alakult ki közöttük. A hallgatók szakterületének sokszínűsége miatt az iskolában végzett munka is sokrétű volt. Volt, aki órát tartott, korrepetált, kiscsoportos foglalkozásokon töltött időt a gyerekekkel, de volt, aki sportolt, énekelt vagy csak beszélgetett velük. A cigány származású szakkollégisták egytől egyig érezték, hogy jó helyen vannak, hogy ezeknek a gyerekeknek szükségük van rájuk, szükségük arra, hogy élő példaként szolgáljanak arra, hogy van remény, és hogy megéri tanulni.
Március 24-én, szombaton az iskolában Roma Családi Nap címmel rendeztek nyílt napot, ahová a miskolci szakkollégistákat is meghívták. A fiatalok egyik fele a hetedik, nyolcadik osztályosoknak tartott pályaorientációs beszélgetést, mely során személyes életútjukkal, tapasztalataikkal kívánták ledönteni a gyerekek maguk köré épített falait, és arra motiválni őket, hogy egyáltalán nem kell beérniük kevesebbel. Igenis merjenek nagyot álmodni, hiszen van lehetőségük azok megvalósítására, ha küzdenek és tanulnak érte. A csapat másik fele az alsó tagozatos gyerekekkel foglalkozott, segítették őket felkészülni a délelőtti ünnepségre.
Hihetetlen lelkesedéssel készült minden osztály arra, hogy előadjon egy-egy produkciót a szülők és a tantestület előtt. A lelkesedésnek természetesen meg is lett az eredménye. A műsor nagyon jól sikerült, egyszerre volt aranyos és megindító. Táncoltak, énekeltek, szavaltak, színdarabot játszottak. A műsorszámok mind a cigányságra, a hagyományokra épültek. Szép számmal jelentek meg a gyerekek szülei, testvérei, hogy ezen a napon együtt legyenek. A rendezvény célja az volt, hogy a szülőket kicsit közelebb hozza az iskolához. Mindenki jól érezte magát, hiszen egy tartalmas napot tölthettek együtt kicsik és nagyok, szülők és pedagógusok.
Köszönet ezért a napért a gyerekeknek, a tantestületnek és a Gondviselésnek!
Közös programot szerveztek a nyíregyházi és miskolci szakkollégisták Miskolcon
Március 27-én, kedden este a nyíregyházi és miskolci szakkollégisták közösen tartották spirituális moduljukat a Miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégiumban. Molnár Erzsébet, a szakkollégium igazgatója és a hallgatók örömmel fogadták el a meghívást, hogy legyünk együtt egy estét. A miskolciak szendviccsel és üdítővel, a nyíregyháziak gitárral és énekekkel készültek erre az alkalomra. A program kezdete előtt a vendégeket Makkai László, a miskolci szakkollégium igazgatója vezette körbe az épületben, valamint egy sétára invitálta őket a miskolctapolcai parkba. Az este hatkor kezdődő program bemutatkozással kezdődött, majd arról beszéltek a hallgatók, kinek milyen többletet jelent a szakkollégium. Énekléssel folytattuk, melyet két gitáros is kísért. A szendvicsek elfogyasztása közben lehetőségük nyílt a hallgatóknak és a szakkollégium munkatársainak is arra, hogy megosszák egymással élményeiket, tapasztalataikat.
A mindössze kétórás együttlét nagyszerű hangulatban telt. Célunk még több ilyen közös program szervezése a szakkollégiumokkal a jó viszony, a kapcsolatok, barátságok és a hatékony együttműködés reményében.
Az Együttélés és Megbékélés Fája a Püspök Udvarában
Az április 14-én frissen felszentelt püspöki székházba invitálta Atanáz püspök atya a miskolci Görögkatolikus Egyetemi és Főiskolai Kollégium hallgatóit. Így a fiatalok megtisztelve érezhették magukat, hogy április 16-án az első vecsernyén jelen lehettek. A szertartást követően püspök atya biztató szavakat intézett a kollégisták felé, miszerint életünk gondjaira mindig találhatnak vigaszt, ha Krisztus Urunkat követjük. Hinni és reménykedni sosem késő, hiszen Tamás is a halottaiból feltámadt Jézussal való találkozása során változott meg, s dobta el kételyeit.
Ezután fogadáson vehettek részt a fiatalok. A szeret vendégség alatt Atanáz püspök atya ismerkedett a kollégistákkal, egy kötetlenebb beszélgetésre nyílt lehetőség.
Az est zárópontja, s talán valami új kezdete a faültetés volt. A kollégisták és cigány szakkollégisták közösen elültettek a székház udvarán egy fát, az 'Együttélés, megbékélés Fáját', mintegy jelképezve azt, hogy Krisztus Urunk előtt nem vagyunk különbözőek, szeretetben lehetséges az együttélés, az egymással való megbékélés. A facsemete immár növekedésnek indulhat, fejlődhet egy nemes célt szolgálva, jelképe lehet a cigány-magyar együttélésnek.
|