A böjt keménysége és édessége
Galambvári Péter parókus 2011.03.10. 15:19
Görög katolikus egyházunkban idén március 7-én megkezdődött a Szent Nagyböjt időszaka. Mint gyakorló lelkipásztor, gyakran szembesülők félreértésekkel a böjtöléssel kapcsolatban, nevezetesen mikor, hogyan és miért kell böjtölni? A böjt nem fogyókúra, még kevésbé közönséges méregtelenítés. De akkor mi?
A nagyhetet megelőző negyven nap arra van szentelve, hogy felkészüljünk Krisztus szenvedésének és feltámadásának ünneplésére. Gyökerei az Ószövetség világába fedezhetők fel: negyven napig tartott a vízözön, negyven napig volt Mózes a hegyen mielőtt a törvényt lehozta. Negyvenévi vándorlás után léptek be a zsidók Kánaánba. De a legfontosabb példa számunkra Jézus böjtje. Ő is negyven napig böjtölt a pusztában, hogy felkészüljön nyilvános működésére. Mi, keresztények a Nagyböjt alatt készülünk fel a Feltámadottal való nagy találkozásra, a Húsvétra. De hogyan?
Van lelki és testi böjtölés is. A lelki, az önmegtagadást jelenti. Tehát ebben az időszakban még inkább kell figyelnünk arra, hogy elkerüljük a bűnöket. Szíriai Szent Efrém böjti imádsága pontosan fogalmazza meg ezt: „Életem Ura és Uralkodója, ne engedd hozzám a jóra való restség (lustaság), könnyelműség, pénzvágy és megszólás szellemét.” Ebben a lelki böjtölésben az egyház is szeretne segíteni, azzal, hogy megerősíti a híveket, egy gyönyörű szertartással. Az Előre Megszenelt Áldozatok Liturgiáját végezzük ilyenkor, szerdán és pénteken, hogy a hívek ne maradjanak egyedül a gonosszal való harcban, hanem részesülvén Krisztus ajándékaiban, sikerrel vívják meg azt. Miért pont szerdán és pénteken végezzük ezt?
Mert erre a két napra van előírva hivatalosan testi böjtölés. Ez azt jelenti, hogy a Szent Nagyböjt negyven napja alatt, szerdán és pénteken nem lehet húsos eledelekkel táplálkozni. Böjt első napján, illetve nagypénteken, április 22-én, ráadásul csak növényi ételekkel lehet táplálkozni, tehát nem lehet enni tejes, tojásos, vajas dolgokat sem. (szigorú böjt) Kivételt képeznek a 14 éven aluliak, az idősek, a betegek, a menzán étkezők, vagy a nehéz fizikai munkát végzők. Természetesen nem kell minden felmentéssel élni, és lehet többet is vállalni, mint ez a két nap hetente, és másról is le lehet mondani, nemcsak a húsról. (pl: cigaretta, édesség, alkohol, Internet, TV, disco, kávé) Ez tehát a böjt keménysége, de mit jelent a böjt édessége?
Olyan édesség ez, amely mintegy előrejelzi az örök élet ízét. Egyházunk éppen ezért áldja meg a kollibát, ezt az édességet, finom ételt, nagyböjt első péntekén, idén március 11-én, hogy egész böjti fáradozásunk céljára és értelmére, az örök édesség hazájának elnyerésére késztessen bennünket. Böjti utazásunk útravalója ez, s mivel édes, nem az út nehézségeit növeli ízével, hanem épp ellenkezőleg. Gondoljunk bele, milyen jól esik egy kis édesség annak, aki keményen végig böjtölte a böjt első hetét, vagy legalább a szerdákat és péntekeket. A kolliba tulajdonképpen főtt búza, melyet mazsolával, aszalt szilvával, fügével, datolyával, dióval, mézzel és lekvárral édesítünk.
Mindenki biztattok arra, vegyük komolyan a böjt keménységét. Gyónjunk meg már a böjt ideje alatt, járjunk rendszeresebben az Isten házába, tartsuk meg a kötelező hústilalmat. Ezekben segít a böjt édessége a kolliba, ezért mindenkit hívunk és várunk egy kis falatozásra templomainkba.
|