Pünkösd után 27. vasárnap
Polgári László sajópálfalai parókus 2012.12.01. 20:04
A nyomorék asszony meggyógyítása. (Lk 13,10-17.)
Jézus emberek iránti figyelmességét mutatja ez a csoda. Van szeme a szenvedőkhöz, és szíve is. Nincs is ezzel semmi baj mindaddig, amíg ebből nem születik népszerűség. Akit nem szeretnek, aki törvényre és tekintélyre építi életét és nem a szeretetre, az nagyon nehezen tudja elviselni, hogy mellette valakit jobban szeretnek, mint őt. Itt is ez történik. Kollektíve a farizeusokkal ütközik emiatt Jézus, de személy szerint is minden olyan emberrel, akinek a szíve helyén a törvény dobog.
Persze, amikor az elöljáró megfogalmazza kifogását, Istenre hivatkozik, nem pedig arról beszél, hogy őt miért nem szeretik ennyire az emberek. Jézus gyorsan egyértelművé teszi, hogy hibás a logika. HA anyagi érdeke úgy kívánja, bármely zsidó félre teszi a törvényt. Jézus az állatok etetését és itatását hozza példának, de más példát is említhetne. Mi tehát az igazi mondat, amit az elöljáró a törvény mögé rejt? „Amíg nekem nincs hasznom ebből a gyógyításból, addig te ne gyógyíts itt!” „Amíg téged jobban szeretnek, mint engem, addig nem szívesen látlak itt!” Úgy legyetek vallásosak, mint én, és akkor jóban leszünk.
Karácsonyi készületi időben vizsgáljuk meg, milyen a mi vallásosságunk? Az elöljáró hibájába sok keresztény ma is beleesik, és nem tud elfogadni másfajta vallásosságot, csak olyat, amilyen az övé. Van másféle is, mint a miénk. Még az is lehetséges, hogy a másik, aki nem úgy tiszteli az Istent, mint én, mélyebben hisz. Miről lehet felismerni az értékeket a vallásosságunkban? Jézus mondja: Gyümölcseiről ismerhető fel a fa, tetteiről az ember.
Fordítsuk le mai élethelyzetre: Böjtölsz, hogy elmondhasd: megtartottad a törvényt, vagy böjtölsz, és ezáltal jobban észreveszed a szükséget szenvedőt, hamarabb sietsz a segítségére? Lehet, hogy húst nem eszel 40 napig, de a családod retteg tőled, mert goromba vagy, gőgös, rosszindulatú, becsapod a többieket. Ez nem böjt. Minden vasárnap jársz templomba, reggel és este imádkozol is. Nagyon jól teszed! De vasárnaptól-vasárnapig, reggeltől estig hol van a hited? A tegnapi apostoli szakasz (Gal 5,22-23.) felsorolja, melyek a lélek gyümölcsei, vagyis az olyan ember tulajdonságai, aki valóban – nem csak látszatra – keresztény.
Szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, szerénység, önmegtartóztatás, tisztaság. Ha jól böjtölünk, ha valóban Jézushoz akarunk hasonlóvá lenni Karácsonyra, akkor ezeket a tulajdonságokat kell megerősíteni életünkben. Ezekből kerestünk minél többet abban az emberben, akit házastársunknak választottunk. Akkor fáradnak el a kapcsolataink, amikor ezek a tulajdonságok megfogynak, vagy elgyengülnek bennünk. Ezeket a tulajdonságokat igyekszünk kialakítani a neveléssel gyermekeinkben, unokáinkban, mert ez az alapja annak, hogy szeretni tudjanak és őket is szeressék. Ezek a tulajdonságok adják minden tisztelet igazi alapját. Ezek megléte esetén nézünk föl emberekre, néznek föl ránk a bennünket ismerők.
A nyomorék asszony meggyógyítása, és az elöljáró viselkedése tehát arra indít minket, hogy ellenőrizzük saját vallásosságunkat. Ha az jó, akkor imánkból, hitünkből, templomba járásunkból az előbb említett értékek születnek bennünk. Ezt a sok jót állandó veszély fenyegeti. Védelemre van szükségük. Valahogy úgy, mint a számítógép értékes programjainak. Nagyon sok a lelki, szellemi vírus ebben a világban. Folyamatosan ellenőriznünk kell vallásosságunkat, ahogy a számítógépre telepített programokat is, ha azt akarjuk, hogy hatékony legyen és működjön.
Ez hitünk folyamatos frissítését kívánja. Ha nem naprakész az istenkapcsolatunk, a lelki vírusok először lelassítják a hitünket – mint a számítógépet a vírusok – aztán már nem futnak végig a megszokott és jó programok. Értékes adatok, kapcsolatok vesznek el, elszáll az éveken át végzett lelki munka, s végül használhatatlan teherré válik a hitünk és lecseréljük valami másra.
A lelki vírusirtót folyamatosan letölthetjük a mindennapi imában, a lelki olvasmányban, a közös bibliaolvasás során. A legfrissebb verziót megtaláljuk az egyház honlapján, templomainkban. Szakmai segítséget kapunk a feltelepítéshez papjainktól, püspökeinktől. Jó, ha olyan tűzfal védi lelki életünket, mint a számítógépek komolyabb alapprogramjait. A mai apostoli szakasz ezt mutatja be (Ef 6, 14-17.). Ezek a lelki fegyverek az Isten igazsága, az ő tanítása szerinti tisztesség, a hit, az üdvösség vágya, készség az evangélium hirdetésére, valamint Isten igéje.
Egyre több felesleges reklám jelenik meg a Tv és a számítógép képernyőjén egyaránt. Alkalmasak arra, hogy eltereljék figyelmünket a lényegről. Ha nem vigyázunk, azon kapjuk magunkat, hogy már nem szívből, hanem csak színleg vagyunk keresztények. Karácsony böjtje most segítségünkre siet, hogy átnézzük lelki programjaink tisztaságát. A csönd, az ima, a böjt, a Szent Liturgia alkalom arra, hogy letisztuljon először a szívünk, aztán a szemünk, majd a szánk, és megszülessenek a jó gondolatok, szavak, a szeretet cselekedetei és így érkezzünk karácsony fényébe.
|